Podatek od poleasingowego auta

Kosztem uzyskania przychodów wielu Samozatrudnionych są raty z tytułu leasingu operacyjnego samochodów osobowych. W momencie zakończenia leasingu, auto można najczęściej za symboliczną kwotę wykupić i dalej używać w ramach działalności gospodarczej. Istnieje także możliwość przekazania auta na cele osobiste. Jednakże istotnym zagadnieniem z punktu widzenia powstania przychodu jest sprzedaż takiego samochodu.

Zdaniem organów podatkowych, potwierdzonych w wydanej ostatnio przez Minister Finansów interpretacji indywidualnej (sygn. IPTPB1/415-489/13-4/AP), w przypadku sprzedaży samochodu poleasingowego, bez względu na fakt, czy samochód był następnie używany w działalności gospodarczej, czy poza nią, przychód z tytułu sprzedaży jest opodatkowany tak jak przychód z tytułu działalności gospodarczej.

Na marginesie należy dodać, iż przychód ten nie powstanie, gdy pomiędzy pierwszym dniem miesiąca, w którym składnik został wycofany z działalności (którym w opinii fiskusa jest dzień zakończenia umowy leasingu) i dniem odpłatnego zbycia upłynie 6 lat. Dlatego też, w przypadku sprzedaży warto zastanowić się nad wycofaniem firmowego auta poprzez jego darowanie osobie najbliższej i następnie odpłatną sprzedaż.

Ten wpis został opublikowany w kategorii PIT i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s