Decyzja Rady UE dotyczaca ograniczen odliczania VAT od samochodow osobowych

17 Grudnia 2013 r. Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na zaproponowane przez Polskę ograniczenia w odliczaniu podatku VAT od nabycia samochodów. Decyzja Rady UE była konieczna do rozpoczęcia przez Polskę procesu legislacyjnego dotyczącego nowych zasad odliczania VAT w tym zakresie.

Jak już sygnowaliśmy w poprzednich artykułach, na początku 2014 roku powrócą do łask auta z kratką. Nie mniej nie na długo – w sytuacji pozytywnej decyzji Rady UE, zostaną pośpiesznie wprowadzone do ustawy VAT nowe regulacje. W konsekwencji, nabycie samochodów osobowych wykorzystywanych wyłącznie w celach związanych z prowadzoną działalnością będzie korzystać z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT. Pełnego odliczenia będzie można dokonać także od wydatków eksploatacyjnych (w tym paliwa) dotyczących tych pojazdów. Jednakże w przypadku wykorzystywania samochodu firmowego także do celów prywatnych, przedsiębiorca będzie uprawniony do odliczenia jedynie 50% VAT od nabycia samochodów osobowych oraz związanymi z tym samochodem wydatkami eksploatacyjnymi, które nie będą wykorzystywane wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jest jeszcze wiadomy termin zmiany ograniczenia odliczania VAT od samochodów osobowych w 2014 roku, nie mniej można się go spodziewać najwcześniej na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2014 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii VAT i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s