Propozycje parti rzadzacej dotyczace preferencji podatkowych dla rozpoczynajacych dzialalnosc

Adam Szenfeld, który często jest twarzą posłów PO w zakresie różnych propozycji mających na celu wprowadzenie zmian w gospodarce przedstawił nowe ułatwienia dla rozpoczynających działalność gospodarczą. Pomysły Szenfelda są o tyle istotne, gdyż dotyczą głosu partii posiadającej większość w sejmie i w konsekwencji mają szansę realizacji.

Proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim osób bezrobotnych, absolwentów i osób 50 plus. Pomysł PO polega na stworzeniu dwóch instytucji:

  • wakacji ubezpieczeniowych, polegających na możliwości skorzystania z 6 miesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne
  • kredytu podatkowego, tj. zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązku wpłacania zaliczek na PIT lub CIT przez dwa lata od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Należny za ten okres podatek można byłoby wyrównać wpłacając rocznie 20% należnej kwoty w ciągu pięciu kolejnych lat po ostatnim roku, w którym przedsiębiorca skorzystał z kredytu

Ponadto przewidziane są modyfikacje dotyczące preferencyjnej składki płaconej do ZUS na stracie działalności (zamiast 30 procent minimalnego wynagrodzenia, będzie to 20%).

Propozycje są bardzo interesujące, niemniej trudno w tym momencie przewidzieć, czy nie zostaną one wykorzystywane przez obecnych pracodawców, którzy bez porozumienia z pracownikami będą ich zwalniać i przenosić na umowy o współpracę na zasadach odpowiednich do samozatrudnienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii PIT, Samozatrudnienie, Założenie firmy, ZUS i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s