Dzialalnosc gospodarcza, a autorskie prawa majatkowe

Przedmiotem działalności gospodarczej wielu istniejących na rynku firm są autorskie prawa majątkowe. Do grupy przedsiębiorców, którzy osiągają dochody z tytułu przeniesienia prawa do utworu w rozumieniu prawa autorskiego są m.in. architekci, artyści, twórcy, czy programiści.

Twórcy, którzy przenoszą autorskie prawa majątkowe na nabywcę mają co do zasady możliwość opodatkowania swoich dochodów na dwa sposoby:

  • na zasadach działalności wykonywanej osobiście (czyli  tak jak przy umowach zlecenia, czy dzieło – płatnikiem odpowiedzialnym za odprowadzenie podatku jest w tym przypadku nabywca utworu) lub
  • na zasadach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednakże ten drugi sposób jest coraz częściej kwestionowany przez organy podatkowe. Zdaniem MF wyrażonym w interpretacjach indywidualnych, przeniesienie autorskich praw majątkowych powinno zostać opodatkowane na zasadach ogólnych z ustalonym ustawowo limitem kosztów. W konsekwencji, to nabywca utworu powinien odprowadzić z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od twórcy. To stosunkowo nowe podejście może mieć istotne znaczenie dla obrotu gospodarczego – zarówno dla twórców, jak i odbiorców ich usług.

Ten wpis został opublikowany w kategorii PIT, Samozatrudnienie, Założenie firmy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s