Optymalizacja wynagrodzenia menadzerow

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy na blogu, nie wszyscy mogą zostać samozatrudnionymi i korzystać z opodatkowania dochodów podatkiem liniowym, czy niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Dużo grono osób, których praca nie może być wykonywana w ramach działalności gospodarczej stanowią osoby zarządzające w przedsiębiorstwach – menadżerowie. Dochód uzyskiwany przez tą, wcale nie małą, i z reguły dobrze zarabiającą grupę społeczną opodatkowywany jest jak działalność wykonywana osobiście – na zasadach ogólnych, 18% – 32%.

Niemniej jednak, firmy znalazły sposób na optymalizację podatkową wynagrodzenia menadżerów. Częstym zjawiskiem jest przyznawanie dodatkowych profitów, takich jak akcje spółki, czy pochodne instrumenty finansowe. Organy podatkowe w swoich interpretacjach potwierdzają, że w takim wypadku nie mamy do czynienia z przychodem ze stosunku pracy, czy działalności wykonywanej osobiście, ale z kapitałów pieniężnych. W konsekwencji uzyskiwane w ten sposób „bonusy” podlegają opodatkowaniu w wysokości 19%, zamiast 32%.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ograniczenia, PIT i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s