Kontrakt menadzerski, a ZUS

Nieustannie jedną z popularniejszych form Samozatrudnienia jest prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, której przedmiotem jest zarządzanie innymi przedsiębiorstwami. Z naszej praktyki wynika, że taka forma współpracy z macierzystym przedsiębiorstwem wybierana jest w szczególności przez menadżerów i członków zarządu uzyskujących znaczne dochody. Pomimo że generalnie prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z korzystniejszym opodatkowaniem i oskładkowaniem dochodów niż w ramach stosunku pracy, ta zasada generalna zdaje się jednak znajdować pewne ograniczenia w zakresie kontraktów menadżerskich.

Należy bowiem zauważyć, o czym już informowaliśmy na blogu, że Samozatrudnionemu prowadzącemu działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie zarządzenia innym przedsiębiorstwem, sama ustawa o PIT, jak i organy podatkowe odmawiają rozliczenia kosztów podatkowych jak przy działalności gospodarczej oraz możliwości skorzystania z podatku liniowego.

Niemniej, wciąż wielu menadżerów decydowało się na taką formę współpracy z zarządzanym przedsiębiorstwem ze względu na preferencyjną, w stosunku do umowy o pracę, czy umowy zlecenia, możliwość rozliczania ZUS w stałej zryczałtowanej wysokości, niezależnej od osiąganych z tytułu kontraktu menadżerskiego przychodów. Jednakże i takie, niewątpliwie korzystne rozliczenie zdaje się być już niemożliwe.

W dniu 17 czerwca 2015 r, Sąd Najwyższy wydał bowiem uchwałę o sygn. akt I UK 207/14, w której uznał, że tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członka zarządu spółki kapitałowej, który zawarł z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania w ramach prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej, jest umowa o świadczenie usług, a nie prowadzona działalność gospodarcza. Konsekwencją podjętej uchwały jest pozbawienie menadżerów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem możliwości opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości właściwej dla przedsiębiorców. Składki ZUS powinny być zatem potrącane przez zarządzane przez menadżerów przedsiębiorstwa na zasadach właściwych dla umów zleceń (podstawą oskładkowania jest wysokość zawartego kontraktu menadżerskiego).

Naszym zdaniem przedmiotowa uchwała powinna nadać impuls samozatrudnionym menadżerom prowadzącym działalność gospodarczą nie tylko do zweryfikowania swoich rozliczeń podatkowych, ale i na nowo ułożenia stosunków gospodarczych z zarządzanym przedsiębiorstwem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ZUS i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Kontrakt menadzerski, a ZUS

 1. Hipokrytess pisze:

  Czyli jak rozumiem, zawarcie kontraktu menedżerskiego jako osoba prowadząca działalność gospodarczą nie niesie juz żadnych korzyści w stosunku do sytuacji, w której kontrakt podpisuje osoba fizyczna?

  • RL&DL pisze:

   Generalnie nie została jeszcze w całości zamknięta możliwość rozliczania VAT z działalności.

   Niemniej, dużo bardziej korzystną i bezpieczniejszą formą współpracy wydaje się chociaż częściowe, dodatkowe świadczenie usług doradczych w ramach działalności gospodarczej obok zawarcia kontraktu menadżerskiego jako osoba fizyczna tej działalności gospodarczej nieprowadząca.

   • Hipokrytess pisze:

    W przypadku jednak menedżera będącego członkiem zarządu, jak rozumiem, i tej możliwości nie ma (rozliczanie VAT) skoro nie można rozliczać wydatków w ramach kosztów uzyskania przychodu.

    Co do rozdzielenia umowy na różne tytuły (oddzielnie zarządzanie, oddzielnie doradztwo) pytanie o ryzyko zakwestionowania takiego rozwiązania przez US.

   • RL&DL pisze:

    Status podatnika w VAT, a PIT, to zupełnie dwie różne rzeczy. Z uwagi na różne definicje, można być przedsiębiorcom zgodnie z ustawą o VAT, a nie być w rozumieniu ustawy o PIT. Generalnie o możliwości rozliczania VAT przez członków zarządu pisaliśmy tutaj: https://samozatrudnienie.net/2013/10/29/czlonek-zarzadu-moze-byc-samozatrudnionym/

    Rozdzielanie umów na różne tytuły jest bardzo częstą praktyką optymalizacji wynagrodzeń. Powinna ona naturalnie znaleźć odzwierciedlenie w umowach zawartych pomiędzy spółką, a menadżerem. W celu ograniczenia ryzyka podatkowego, firmy doradcze często proponują wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną do Ministra Finansów, która zabezpiecza interesy podatnika.

   • Hipokrytess pisze:

    Jeszcze w kwestii VAT. Jeżeli menedżer przez np 8 miesięcy świadczył usługę doradztwa wystawiając faktury VAT, odliczając VAT i płacąc liniowy PIT, a od dziewiątego miesiaca został członkiem zarządu i świadczy usługę zarządzania to bez problemu może przejść na wystawianie faktur bez VAT i PIT wg skali? Składa się wtedy zerowe deklaracje VAT?

 2. PJ pisze:

  Witam, mam pytanie jaki rodzaj działalności gospodarczej wg PKD należy prowadzić żeby świadczyć usługę zarządzania przedsiębiorstwem w ramach kontraktu menedżerskiego. Znajduję tylko PKD 70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Czy to będzie ok? Czy w ogóle nie ma to znaczenia, skoro przepisy podatkowe traktują menedżera jako zleceniobiorcą a nie przedsiębiorcę?

  • RL&DL pisze:

   Zgadza się, taki należy wpisać kod. Faktycznie, przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych traktują menadżera podobnie jak zleceniobiorce, niemniej prawidłowa klasyfikacja PKD ma znaczenie w kontekście ewentualnego naruszenia rozporządzenia o PKD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s