Karty benefitowe, a koszty uzyskania przychodu

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się zagadnieniem związanym z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej kart benefitowych – np. uprawniających do nieodpłatnego dostępu do usług z zakresu edukacji, rozrywek i sportu. Jak łatwo się domyślić, Samozatrudnieni obniżający przychód z prowadzonej działalności gospodarczej o powyższy koszt mogą ponieść ryzyko podatkowe takiego zarachowania w trakcie potencjalnej kontroli podatkowej.

Powyższe stwierdzenie wynika bowiem z analizy jaką przeprowadził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22.04.2015 r., sygn. IBPBI/1/4511-391/15/ESZ. Przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną była sytuacja przedsiębiorcy sprzedającego ubezpieczenia na życie. Zgodnie z twierdzeniem agenta ubezpieczeniowego, uzyskuje on główne dochody z tytułu prowizji na nowe ubezpieczenia. W ramach pozyskiwania nowego rynku klientów agent ubezpieczeniowy zamierzał również organizować spotkania z klientami na basenie. W związku z tym będzie ponosił koszty zakupu karnetu miesięcznego uprawniającego go do wstępu na basen.

Zdaniem agenta, przedmiotowy wydatek na karnet na basen pozwoli mu na zwiększenie przychodów firmy, gdyż w miejscu, w którym będzie korzystał z basenu ma możliwość poznania nowych klientów i zaprezentowania swojej oferty.

Niestety z powyższym stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy wydający interpretację. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowego, co prawda agent ubezpieczeniowy wskazał, że celem zakupu karnetu i wyjścia na basen jest pozyskanie nowych klientów, jednakże trudno znaleźć związek pomiędzy przedmiotem działalności gospodarczej agenta ubezpieczeniowego, a koniecznością poszukiwania nowych klientów właśnie na basenach. W ocenie organu podatkowego, nie każde wyjście na basen oznacza, że będzie ono związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Agent ubezpieczeniowy nie może mieć bowiem pewności, że na basenie zrealizuje cel wizyty, a co za tym idzie prowadzonej działalności gospodarczej, tzn. że pozyska nowych klientów, z którymi zawrze umowy ubezpieczenia. Na co warto zwrócić uwagę, karnet może zostać również wykorzystywany przez agenta ubezpieczeniowego w celach osobistych, np. dla poprawienia kondycji fizycznej. W związku z powyższym wyjścia te mogą mieć charakter prywatny, a wydatki o charakterze osobistym nie mogą stanowić kosztów podatkowych.

Zdaniem organu podatkowego, wydatek związany z zakupem karnetu na basen nie może obiektywnie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Tym samym nie może być uznany za koszt podatkowy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii PIT i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s