Zakup artykulow spozywczych, a odliczenie podatku VAT

Rzadko na łamach naszego bloga piszemy o zagadnieniach związanych z podatkiem VAT. Wynika to chyba poniekąd stąd, że tego podatku w sposób całkowicie zgodny z przepisami jest bardzo trudno uniknąć. Nie na darmo w końcu podatek VAT stanowi jedno z głównych źródeł finansowania budżetu państwa.

Niemniej, zdarzają się ciekawe stanowiska organów podatkowych, które w pewnym stopniu mogą stanowić ulgę dla Samozatrudnionych w ich rosnących zobowiązaniach fiskalnych. Niewątpliwie jedną z takich interpretacji jest ta wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w dniu 24 luteym 2012 r. sygn. IPPP2/443-1331/11-2/AO. Przedmiotem analizowanej interpretacji był stan faktyczny zgodnie z którym wnioskodawca nabywał dla pracowników, sekretariatu oraz gości artykuły spożywcze takie jak: kawa, herbata, cukier, mleko, ciastka, popularne owoce, bezalkoholowe napoje chłodzące (woda mineralna, soki itp.) oraz kanapki i zimne zakąski. Wnioskodawca zadał fiskusowi pytanie, czy w związku z zakupem napojów, drobnych artykułów spożywczych, czy gotowej żywności przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT.

Stanowisko organów podatkowych może dziwić niektórych Samozatrudnionych. Wbrew przypuszczeniom, Urząd zdroworozsądkowo uznał bowiem, że zakup napojów, drobnych artykułów spożywczych oraz gotowej żywności ponoszony jest w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, służy jego prawidłowemu funkcjonowaniu i ma  pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych wykonywanych przez podatnika. Organ podatkowy przyznał tym samym rację podatnikowi, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem napojów (kawy, herbaty, mleka, soków, wody mineralnej), drobnych artykułów spożywczych (ciastek, drobnych słodyczy, popularnych owoców) oraz gotowej żywności w postaci kanapek i zimnych przekąsek przekazywanych nieodpłatnie pracownikom w godzinach ich pracy i w trakcie narad, konferencji spotkań a także do sekretariatu w celu zapewnienia poczęstunku gościom i klientom.

Pomimo korzystnego stanowiska fiskusa, zalecamy jednak umiar w korzystaniu z możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych artykułów spożywczych. Każdorazowo powinny mieć one bowiem związek z wykonywaną działalnością gospodarczą, a nie być przeznaczane do osobistej konsumpcji!

Praktyczny przykład

Roman jest samozatrudnionym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Roman pracuje w biurze u dużego dewelopera na podstawie umowy o pracę (obsługa biurowa)  oraz umowy o współpracę (pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości). Na podstawie umowy o współpracę wystawia faktury uzależnione od ilości sprzedanych mieszkań. W kwietniu 2016 roku Roman sprzedał 1 mieszkanie i otrzymał prowizję w wysokości 500 złotych plus VAT (23% – 115 złotych). W tym samym miesiącu, Roman zakupił kawę, herbatę, wodę, słodkie i słone przekąski oraz cukier, którymi to produktami częstował swoich klientów odwiedzających mieszkania. Na produkty Roman wydał 50 złotych plus VAT (23% – 11,5 złotych). W rozliczeniu miesięcznym na deklaracji VAT-7 Roman nie wpłaci do urzędu skarbowego 115 złotych, które wynikają z wystawionej przez niego faktury na 500 PLN netto. Roman dokona wpłaty do US w wysokości 103 złotych (115 pomniejszone o zaokrąglone 11,5)

Ten wpis został opublikowany w kategorii VAT i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Zakup artykulow spozywczych, a odliczenie podatku VAT

 1. rafaellop pisze:

  A gdzie w tym case jest samozatrudniony? To mikro/mała firma z pracownikami, którym przedsiębiorca kupił te produkty. W przypadku jednoosobowej firmy, gdzie brak zatrudnienia (większość samozatrudnionych) nie ma opcji, żeby się zgodzili na odliczenie vat. Nie można nawet zaliczyć takich wydatków jak garnitur w koszt, a co dopiero wyżywienie. Proszę nie wprowadzać w błąd.

  • RL&DL pisze:

   Interpretacja nie posługuje się pojęciem samozatrudnionego, ale podatnika w rozumieniu ustawy o VAT. Podatnikiem w rozumieniu tej ustawy może być zarówno duża, jak i mała, a nawet jednoosobowa firma. W konsekwencji Podatnikiem VAT jest zarówno Samozatrudniony jak i podmiot zlecający mu wykonywanie czynności.

   Z punktu widzenia Samozatrudnionego istotny jest fragment przytoczonej interpretacji zaznaczony został na czarno:

   Reasumując stwierdzić należy, że zakup napojów, drobnych artykułów spożywczych oraz gotowej żywności ponoszony jest w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem. Służy prawidłowemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, ma zatem związek (pośredni) z wykonywaniem czynności opodatkowanych wykonywanych przez Wnioskodawcę. W konsekwencji powyższego, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem napojów (kawy, herbaty, mleka, soków, wody mineralnej), drobnych artykułów spożywczych (ciastek, drobnych słodyczy, popularnych owoców) oraz gotowej żywności w postaci kanapek i zimnych przekąsek przekazywanych nieodpłatnie pracownikom w godzinach ich pracy i w trakcie narad, konferencji spotkań a także do sekretariatu w celu zapewnienia poczęstunku gościom i klientom.

   W żadnym miejscu niniejszego postu nie zostało napisane, że można odliczać VAT od zakupów produktów do własnej konsumpcji – zostało nawet podkreślone w zdaniu końcowym, że jest to zabronione. Ponadto interpretacja nie wiąże urzędnika kontrolującego działalność samozatrudnionego – urząd skarbowy może wykluczyć odliczenie VAT. Niemniej, w sytuacji zakupów artykułów spożywczych dla klientów Samozatrudnionego, ten w odwołaniu od decyzji urzędnika może posłużyć się argumentacją z interpretacji do przekonania organu drugiej instancji / sądu do swoich racji. W przypadku dużych wydatków na artykuły spożywcze dla klientów Samozatrudnionego, można zastanowić się także nad wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej we własnej sprawie (i ten będzie wiązał urzędnika kontrolującego).

   Co się zaś tyczy kwestii zaliczenia wydatków na garnitur do kosztów uzyskania przychodów, to należy mieć na uwadze, że ustawa o VAT i ustawa o PIT to dwie odmienne ustawy, które w różny sposób regulują kwestię:
   – zaliczenia do kosztów (związek z uzyskaniem, zachowaniem, zabezpieczeniem źródła przychodów i nie umieszczenie wydatku w zamkniętym katalogu wyłączającym) oraz
   – odliczenia VAT (związek z czynnościami opodatkowanymi, przy czym związek ten nie musi być bezpośredni).

   O możliwości zaliczenia wydatku na garnitur został sporządzony oddzielny artykuł na blogu.

   • rafaellop pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Mam wrażenie, że case został zmieniony??

    W moim poprzednim komentarzu oczywiście nie pytałem o możiwość zaliczenia zakupów na własne potrzeby do odliczeń vat, ale właśnie wydatków na klientów. Przykład z PIT był z kolei dodatkowym przykładem na to, jak urzędnicy nie są jednak skorzy do pójścia na rękę samozatrudnionym. W przypadku osób prawnych urzędnikom jakoś łatwiej przychodzi uznanie, że takie zakupy przeznaczone są na potrzeby klientów i samej spółki, a gdy chodzi o osoby fizyczne najczęściej zakłada się, że oszust-przedsiębiorca chce odliczyć vat od środków spożywczych, z których sam korzysta.

   • RL&DL pisze:

    Case został zmieniony zaraz po opublikowaniu (przed Pana komentarzem) w zakresie usunięcia słowa „bardzo” przed słowem „rzadko” na samym początku posta – mimo wszystko trochę tych tematów VAT poruszyliśmy na blogu, zatem słowo „bardzo” było nieadekwatne. . .

    Co do Pana stanowiska, to w większości przypadków trudno się z Panem nie zgodzić. Często też niestety nie można odmówić racji urzędnikom, szczególnie w sytuacji gdy przedsiębiorca – samozatrudniony kupuje więcej produktów spożywczych niż jego klienci, którzy wygenerują mu obrót, mogliby skonsumować. W czasie kontroli w biurze rachunkowym mieliśmy już sprawdzane zakupy kawy, herbaty, wody, czy środków czystości do biura i te wydatki nie były kwestionowane. Z praktyki jednak wynika, że to co nie jest kwestionowane przez urzędy skarbowe w dużych ośrodkach (gdzie jest duża liczba podatników, a zatem mniej czasu na kontrole), spotyka się z zupełnie innym podejściem w ośrodkach mniejszych, gdzie skrupulatność urzędnicza jest dużo wyższa. ..

   • rafaellop pisze:

    Mnie zastanawia z czego to wynika, że urzędnicy nie traktują przedsiebiorcy jako pracownika. Przykładowo okulary. Można zakupić i zaliczyć w koszty okulary dla pracownika, ale już nie dla przedsiębiorcy, który pracuje na rzecz przedsiębiorstwa nawet i na 2 etaty dziennie… Catering dla pracowników też przechodzi, jako koszt, ale broń boże żeby przedsiębiorca się pożywił czy wypił kawę (lege artis)…

   • RL&DL pisze:

    W toku kontroli urząd skarbowy ma możliwość zakwestionowania prowadzenia działalności gospodarczej i uznania, że jest to stosunek pracy – wystarczy, że wykaże naruszenie art. 5b ustawy o PIT. Biada jednak takiemu Samozatrudnionemu, który musiałby zwracać różnice między podatkiem z umowy o pracę, a faktycznie zapłaconym podatkiem z działalności (koszty uzyskania przychodu przy umowie o pracę to jedynie 111,25 zł!)

    Trzeba też wziąć pod uwagę, że rzadko który Samozatrudniony chciałby płacić ZUS od uzyskiwanego przez siebie dochodu (tak jak pracownicy), czy zrezygnować z wspomnianej powyżej możliwości obniżenia podatku poprzez rozliczanie samochodu, komputera, telefonu. . .

    Zatem, jak to zwykle bywa, każda sytuacja ma swoje złe i dobre strony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s