03 gru Preferencyjna 8% stawka VAT na usługi twórców i artystów
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem, w którym zasygnalizowaliśmy możliwą optymalizację w podatku VAT. Artykuł znajduje się na portalu infor-biznes.
Przedmiotem działalności gospodarczej wielu firm są usługi związane z szeroko pojętymi prawami autorskimi. Stworzenie programu, projektu, czy innego dzieła, a następnie udzielenie na niego licencji może korzystać z preferencyjnej, obecnie 8% stawki w podatku VAT. Korzystne uregulowania dotyczą przede wszystkim prowadzących działalność gospodarczą programistów, dziennikarzy, czy artystów.
Stawka VAT na usługi twórców i artystów
Zgodnie z ustawą o VAT, usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania są opodatkowane w 2013 roku preferencyjną 8% stawką podatku VAT.
Ze wspomnianej powyżej obniżonej stawki VAT na swoje usługi skorzystać mogą zatem Ci, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są uznawani za twórców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim oraz których przedmiot działalności dotyczy prawa autorskiego.
Zgodnie zatem z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
Za twórcę w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uznawana jest osoba, której nazwisko w charakterze twórcy uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub, którego autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku rozpowszechnianiem utworu.
Przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozróżniają dwa rodzaje praw:
- autorskie prawa osobiste, przysługujące twórcy i obejmujące prawo autora do wiązania z dziełem swojego nazwiska. Przedmiotowe prawo nie wygasa oraz jest niezbywalne
- autorskie prawa majątkowe, które w niektórych sytuacjach może przysługiwać również innym niż twórca utworu podmiotom. Dotyczy to m.in. pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór.
Odliczenie podatku VAT od zakupu samochodu z kratką w 2014 roku
Mając na uwadze powyżej wskazane uregulowania ustawy o prawach autorskich i pokrewnych, skorzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem VAT może jedynie osoba fizyczna. Spółce zatrudniającej pracowników przysługują co do zasady prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika lub grupę pracowników w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. Jednakże nie przysługują jej autorskie prawa osobiste, a w szczególności – prawo do autorstwa utworu. Niespełniona więc zostaje przesłanka do uznania Spółki za twórcę, o którym mowa w ustawie o prawie autorskim.
Organy podatkowe wielokrotnie potwierdzały stanowisko zaprezentowane przez podatników dotyczące możliwości zastosowania preferencyjnej stawki VAT. Świadczą o tym m.in. interpretacje indywidualne o sygnaturach IPPP2/443-51/12-8/KG, IPPP1/443-1580/11-2/AS, czy IPPP1/