04 paź Towary od małżonka w KUP
WLICZENIE TOWARÓW ZAKUPIONYCH OD MAŁŻONKA W KOSZTY DZIAŁALNOŚCI – jak najbardziej możliwe!
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 sierpnia 2023 roku (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.460.2023.2.IM), podatnik może bez problemu wpisać towary zakupione od drugiej połówki w koszty firmy.
Dyrektor KIS, w ww. interpretacji stwierdził, że: „przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadzają ograniczenia w zakresie możliwości zawierania transakcji sprzedaży towarów handlowych między małżonkami prowadzącymi odrębne pozarolnicze działalności gospodarcze.
Małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze są podmiotami powiązanymi. Zawierając między swoimi firmami transakcje, winni oni zatem mieć na uwadze przepisy dotyczące podmiotów powiązanych, czyli art. 23m-23zf ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
W przedmiotowej sprawie przedsiębiorca – stolarz stanął przed dylematem czy może wliczyć w koszty uzyskania przychodu meble nabyte od firmy żony. Wnioskodawca zdecydowaną większość wytworzonych towarów rozprowadzał przez internet, z żoną łączyła go również wspólnota majątkowa.
Zdaniem organu nic nie stoi na przeszkodzie zawieraniu umów i transakcji z firmą prowadzoną przez małżonka i co za tym idzie, na wliczaniu zakupionych towarów w koszty uzyskania przychodu – zakupiony towar w postaci mebli od przedsiębiorstwa żony „w cenach rynkowych może być kosztem uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
Na marginesie należy zwrócić uwagę, iż Dyrektor KIS stwierdził, że zakupiony towar musi być nabyty w cenach rynkowych. W przypadku cen zaniżonych, Organ zapewne nie będzie robił problemów przedsiębiorcom, jednak gdy przedsiębiorca nabędzie towary po cenie zawyżonej lub bardzo zawyżonej Organ może potraktować taki zakup jak próba obejścia prawa podatkwoego czy wręcz oszustwo podatkowe!
Praktyczny przykład:
Pani Gertruda samodzielnie prowadzi małą gastronomię, jej mąż Pankracy jest kowalem – wyrabia różnego rodzaju noże, gwoździe i inne proste wyroby metalowe. Pani Gertruda zastanawia się czy nabyte od męża, wytrzymałe i bardzo ostre noże i tasaki może wliczyć w koszty uzyskania przychodu? Zgodnie z ww. interpretacją indywidualną, pani Gertruda może wliczyć wszystkie towary służące do prowadzenia działalności gospodarczej, a nabyte w cenach rynkowych od męża w koszty uzyskania przychodu.